SIIMA Awards 2015 Nominations List Of Telugu Movies

Admin

The awards season is bringing in a brand new joy in the film circles. After Film fare awards nominations were announced, now it’s the turn of South Indian International Movie Awards (SIIMA). Taking the South Indian Movie industry onto global platforms, SIIMA nomination process is executed by a panel of veteran judges from Tamil, Telugu, Kannada and Malayalam industries, followed by online voting for the final verdict of winner selections. The South Indian International Movie Awards (SIIMA) 2015 nominations list was released and it is all set to be celebrated in Dubai. It will be a two-day event and will be held on August 6th and 7th.

siima-2015-awards in dubai

Must Read: SIIMA Awards 2014 Winners List

The award ceremony is likely to be a grand affair, with the presence of celebrities across different south film industries. This will be the fourth year, where the SIIMA Awards function will be held to honour talented actors from the south film industry. SIIMA has also announced the nominations for Tamil films under various categories.

List of The Nominees:

Best Cinematographer

Rathnavelu (1 Nenokkadine)
Karthik Gattamaneni (Karthikeya)
PS Vinod (Manam)
Manoj Paramahamsa (Race Gurram)
Madhie (Run Raja Run)

Best Dance Choreographer

Prem Rakhshit (You’r my love / 1 Nenokkadine )
Johny ( Freedom / Yevadu)
Chinni Prakash (Baavagari Chupe / Govindudu Andarivadele )
Johnny ( Cinema choopista Mava / Race Gurram)
Raju Sundaram (Rakhasi Rakhasi / Rabhasa)

Best Fight Choreographer

Ram-Laxman and Kanal Kannan (Legend)
Ram-Laxman (Race Gurram)
Selvam (Yevadu)
Ram-Laxman (Power)
Peter Hein (1 Nenokkadine)

Best Actor in a Supporting Role (Male)

Srikanth (Govindudu Andarivadele)
Srinivas Avasarala (Oohalu Gusagualade)
Ajay (Dikkulu Choodaku Ramayya)
Prakash Raj (Govindudu Andarivadele)
Sreenivas Reddy (Geethanjali)

Best Actor in a Supporting Role (Female)

Shriya Saran (Manam)
Nadhiya ( Drishyam)
Sujatha Kumar (Legend)
Jayasudha ( Yevadu)
Lakshmi Manchu (Chandamama Kathalu)

Best Actor in a Negative Role

Jagapathi Babu (Legend)
Sai Kumar (Yevadu)
Ravi Kishan (Race Gurram)
Rao Ramesh (Mukunda)
Chakravakam Madhu (Autonagar Surya)

Best Lyricist

Chandra Bose ( Kani Penchina / Manam)
Siri Vennela (Nanda lala / Mukunda)
Rama Jogayya (Nee Kanti Choopullo / Legend)
Anantha Sriram (Em Sandeham Ledhu / Oohalu Gusasalade)
Vanamali (Sari Povu Koti / Karthikeya)

Best Music Director

Anoop Rubens (Manam)
S.S.Thaman (Race Gurram)
Ghibran (Run Raja Run)
DSP (Nenokkadine)
Mickey J Meyer (Mukunda)

Best Playback Singer (Female)

Neha Bhasin (Aww Thujo Mogh Korta / 1 Nenokkadine)
Shreya Ghoshal (Chinni Chinni Aasalu / Manam)
Chitra (Gopikamma / Mukunda)
Chinmayi (Vaddantune / Run Raja Run)
Shreya Ghoshal (Nee Jathaga Nenundali / Yevadu)

Best Playback Singer (Male)

Arijit Singh (Kanulanu Taake / Manam)
Master Barath (Kani Penchina Maa Ammake / Manam)
DSP (Who are you / 1 Nenokkadine)
Gold Devraj (Bujjima / Run Raja Run)
Varikuppula Yadagiri (Cinema Chupista Maava / Race Gurram)

Best Comedian

Brahmanandam (Race Gurram)
Ali (Oka Laila Kosam)
Pruthvi (Loukyam)
Sapthagiri (Kotha Janta)
Vennela Kishore (Pandavulu Pandavulu Thummeda)

Best Debutant Female

Kriti Sanon (1 Nenokkadine)
Misthi Chakraborty (Chinnadana Neekosam)
Adah Sharma (Heart Attack)
Pooja Hegde (Ok Laila Kosam)
Raashi Khanna (Oohalu Gusa Gusalade)

Best Debutant Male

Bellamkonda Sai Sreenivas (Alludu Sreenu)
Sampoornesh Babu (Hrudaya Kaaleyam)
Varun Tej (Mukunda)
Sai Dharam Tej (Pilla Nuvuleni Jeevitham)
Tejus Kancherla (Ulavacharu Biryani)

Best Debutant Director

Sujith (Run Raja Run )
Sripriya (Drushyam)
Chandu Mondeti (Kathikeya )
Bobby (Power)
Srinivas (Oohalu Gusagusalu)

Best Debutant Producer

Sunitha (Bangaru Kodipetta)
Sampath Nandi (Gaalipatam)
MVV Satyanarayana (Geethanjali)
Venkat Srinivas (Karthikeya)
Giridhar Mamidipally (Lakshmi Raave Maa Intiki)

Best Actress

Nayantara (Anamika)
Shruti Hassan (Race Gurram)
Rakul Preet (Loukyam)
Kajal Agarwal (Govindudu Andarivadele)
Samantha (Manam)

Best Actor

Siima awards best actor nominations

Mahesh Babu ( 1 Nenokkadine)
Venkatesh (Drushyam)
Naga Chaitanya (Manam)
Balakrishna (Legend)
Allu Arjun (Race Gurram)

Best Director

Srivas (Loukyam)
Surender Reddy (Race Gurram)
Boyapati Srinu (Legend)
Vikram Kumar (Manam)
Srikanth Addala (Mukunda)

Best Film

Manam (Akkineni Nagarjuna / Annapurna Studios)
Legend (14 Reels Entertainment)
Govindudu Andharivadele (Bandla Ganesh / Parameswara Art Productions)
Chandama Kathalu (Chanakya Booneti)
Race Gurram ( Nallamalupu Srinivas / Sri Lakshmi Narasimha Productions)

Comments

comments